Proč Arsenal přestal střílet branky ze standardních situací

Poslední branka ze standardní situace padla v utkání proti Man Utd v prosinci. Fotbalový novinář Alex Keble analyzuje, proč Arsenal v poslední době méně skóruje ze standardních situací a zda za to může absence Bukaya Saky.

Když Arsenal v prosinci porazil Manchester United 2:0 díky dvěma gólům ze standardek, vypadalo to jako návrat k normálu po ne úplně ideálním začátku sezóny 2024/25. Arsenal byl v posledních 18 měsících tak dominantní při zahrávání standardních situací, že Mikel Arteta veřejně přijal srovnání s týmem Stoke City pod vedením Tonyho Pulise jako kompliment.

Zdálo se, že standardky jsou hlavní zbraní Gunners – tajnou zbraní, která jim díky specialistovi na standardní situace Nicolasi Joverovi pomáhala vyhrávat zápasy, když ostatní taktiky selhaly.

Teoreticky by tedy víkendová odveta na Old Trafford měla vypadat stejně jako prosincový duel. Manchester United totiž v této sezóně inkasoval už 13 gólů z rohových kopů ve všech soutěžích, což je nejvíce ze všech týmů Premier League.

Jenže forma Arsenalu v lize opadla – stejně jako jejich efektivita ze standardních situací. Jejich kdysi spolehlivá zbraň přestala fungovat. Arsenal neskóroval ze standardky v posledních šesti ligových zápasech ani v posledních deseti duelech ve všech soutěžích.

Před dvěma měsíci by to bylo nepředstavitelné: 10 zápasů a 22 vstřelených gólů – včetně sedmi proti PSV Eindhoven v Lize mistrů v úterý večer – a ani jeden z nich nepadl po rohu nebo přímém kopu. Podíváme se na možné důvody tohoto poklesu.

Arsenal stále lídrem ve standardních situacích

I přes nedávný pokles zůstává Arsenal v této oblasti na špici ligy. V sezóně 2023/24 vedl Premier League v počtu gólů ze standardních situací (20) a také ve střelách po standardkách (202). Přesto však v žebříčku očekávaných gólů (xG) ze standardních situací skončil až čtvrtý s hodnotou 14,9.

V této sezóně je však jejich statistika ze standardních situací lepší – s hodnotou xG 13,0 vévodí tabulce – ale ostatní statistiky mírně klesly. Arsenal je nyní třetí v počtu gólů ze standardek (12) a pátý v počtu střel po standardních situacích (105).

* mimo penalty

Gunners zaostávají za loňskou sezónou pouze kvůli výraznému poklesu produktivity ze standardních situací od remízy 2:2 s Aston Villou.

Když se podíváme na klíčová čísla za šestizápasovým gólovým půstem ze standardních situací, je zřejmé, že problémem není jen samotné zakončení.

Tabulka níže ukazuje, že až do zápasu s Villans Arsenal skóroval v souladu se svým očekávaným počtem gólů (xG). V poslední době však nejenže vytváří méně šancí s nižší hodnotou xG a zároveň je neproměňuje, a to i přesto, že celkový počet střel ze standardních situací vzrostl.

* mimo penalty

Když se podíváme podrobněji na rohové kopy, vidíme podobný trend – s jedním klíčovým rozdílem. V prvních 21 zápasech sezóny tvořily rohy většinu xG ze standardních situací: průměrně dosahovali hodnoty 0,53 xG ze standardek, přičemž 0,47 z toho pocházelo právě z rohů.

V posledních šesti zápasech však pouze polovina xG ze standardních situací (0,3) pochází z rohových kopů – tedy jen 0,15. Závěr je jasný: Arsenal už není tak nebezpečný při rohových kopech jako dříve.

Je za poklesem absence Saky?

Protože počet rohových kopů Arsenalu se v posledních šesti zápasech nesnížil, nejpravděpodobnějším vysvětlením je stejný problém, který provází celou jejich sezónu: zranění.

Bukayo Saka je hlavním exekutorem rohů z pravé strany, ale za Arsenal nehrál od 21. prosince. Pět z deseti asistencí na gól z rohových kopů v této sezóně Premier League pochází právě od Saky.

To znamená, že s jeho absencí Arsenal přišel o 50 % této produktivity. A když vezmeme v úvahu, že 70 % jejich asistencí z rohů přišlo z pravé strany (Gabriel Martinelli a Ethan Nwaneri zaznamenali po jedné asistenci), není divu, že Artetův tým střílí méně gólů ze standardních situací.

Pokud porovnáme produktivitu Arsenalu před Sakovým zraněním a po něm, je jasně vidět, jak výrazně klesl jejich počet gólů – od jeho absence se jejich bilance snížila na polovinu.

Vliv dalších zranění

Absence dalších útočníků situaci rozhodně nepomohla.

Arsenalu chybí Kai Havertz a Gabriel Martinelli od vítězství nad Leicesterem, což omezilo jejich útočné možnosti na Raheema Sterlinga, Ethana Nwaneriho a Leandra Trossarda – tři hráče, kteří pravděpodobně nebudou skórovat ze standardních situací.

A i když góly Arsenalu z rohových kopů v této sezóně nestříleli útočníci, jak ukazuje tabulka níže, přítomnost špičkových útočníků v pokutovém území – zejména vysokého a fyzicky silného Havertze – odvádí pozornost obránců soupeře. To pak umožňuje jiným hráčům, jako jsou stopeři Gabriel Magalhaes a William Saliba, dostat se do zakončení.

Obrany soupeřů si na tuto zbraň zvykly

Dalším možným faktorem je, že se soupeři více věnují bránění rohovým kopům.

Jover sice neustále přichází s novými nápady, ale základní strategie – skupina hráčů Arsenalu se shromáždí u zadní tyče a v poslední chvíli se rozběhne – už pravděpodobně ztratila svůj moment překvapení.

Nedávní soupeři jako Leicester (121), Wolverhampton Wanderers (115) a West Ham United (109) patří mezi týmy, které v této sezóně povolily nejvíce střel ze standardních situací, a přesto dokázali Arsenalu zabránit skórovat tímto způsobem. V evropských soutěžích se to povedlo i PSV Eindhoven a Dinamu Záhřeb, i když oba týmy nakonec utrpěly vysoké porážky (7:1 a 3:0).

Skutečnost, že i obrany, které často inkasují ze standardek, zvládly Arsenal zastavit, naznačuje, že soupeři už Joverovy nápady neberou jako takovou hrozbu. To by se ale mohlo snadno změnit, jakmile se Saka vrátí a znovu začne posílat přesné centry do malého vápna.

premierleague.com