Sportovní ředitel kanonýrů Ivan Gazidis zaapeloval na kluby nejvyšší anglické fotbalové soutěže se zvážením zavést opatření, které by zajistilo finanční stabilitu ligy v době pokračující finanční krize. Řešením podle rodáka z Johannesburgu je zavedení tzv. „salary cap“.
„Salary cap“ neboli platový strop, je systém, který nastavuje hranici, jaký mohou mít týmy součet platů všech svých hráčů v sezóně. Více či méně úspěšně je tento systém uplatňován v americké NHL, NFL nebo NBA.V těchto soutěžích se hodnota platového stropu každý rok mění v závislosti na hospodaření soutěže v předchozím roce. Například v NBA byl v sezóně 2008-09 strop přibližně 58,7 milionů dolarů. Je však skutečností, že i v tomto systému existuje mnoho výjimek, které umožňují vyplácet některým hvězdám extrémní platy.
V anglické PL by se systém pravděpodobně nejvíce mohl dotknout klubů silně zadlužených v důsledku přestupů, jako Chelsea, Manchester United, Liverpool, a také týmů, vydávajících obrovské peníze budujíc tým tzv. od nuly, tedy ManCity. Zřejmě největší odpor proti zavedení „salary cap“ lze očekávat právě od Citizens, kteří nejenže vydávají extrémní částky za přestupy, ale neúnosně zvedají výplaty svých fotbalistů.
Myslím, že je to návrh hodný zamyšlení. Zavedení stropů může zachránit Premiership před krizí, která zatím postihla pouze jeden klub. Stejný systém je zavedený v několika soutěžích v Americe a jeho uplatnění by prospělo fotbalu.
Povinností každého klubu je starat se o stabilitu financování ligy a platové stropy ji mohou zajistit. Existuje i mnoho jiných způsobů, jak ten cíl zajistit, uvedl Gazidis pro The Guardian.
/The Guardian/