Blog: Padric Soarí – co očekávat?

Ahoj všem. Vítám u mého blogu. Zamýšlel jsem se nad tím, o čem v nastávajících dnech napsat blog a zpestřit tak oblast čtení na našem webu. V podstatě jsem se vždy zastavil u jedné nebo dvou věcí. A sice, že vlastně pramálo vím o našich nejčerstvějších posilách, kterými jsou Pablo Marí a Cédric Soares. Tím spíše nevím, co od nich mohu vlastně očekávat. Dal jsem se tedy do čtení, abych si udělal nějaký obrázek a, pokud možno, zjistil jednu věc: „Opravdu nám mohou být tak prospěšní?“

Začněme třeba u Pabla. Kde se vzal, tu se vzal, pro mnohé neznámé jméno. Přiznám se bez mučení, pro mě taky. Ne však pro Mikela Artetu. Ten moc dobře věděl, kdo Pablo je. Pablo je totiž spjat s týmem ManCity jehož hráčem byl od roku 2016, kdy přestoupil ze španělského týmu Gimnastic. Nicméně co jej City koupilo, tak jej jen posílalo na zkušenou do světa. Od roku 2016 byl v týmech Girona, Breda či La Coruňa, a následně v červnu 2019 přestoupil do brazilského Flamenga. Procestoval toho tedy hodně. Největší vytížení si připsal ve Španělsku, kde odehrál 38 zápasů v LaLiga2.

Co nás ale spíše zajímá je, jaký herní projev a přednosti zdobí tohoto hráče? Nebo chcete-li, jaké jsou Achillovy paty tohoto hráče? Na úvod se sluší říct, že jeho nejsilnější pozice by měla být center-back. Při sledování videí jsem si nemohl nevšimnout jeho výšky. Výška 193 cm není málo a je to platný hráč do vápna. A to, jak soupeře, tak samozřejmě toho našeho. Je to levák a jeho hra nohou je obstojná. Zejména co se týče dlouhých pasů za obranu. Asi nejvíce se mi pak líbí jeho hra na zemi. Poměrně často se nebojí sáhnout ke skluzu, který ovšem zahraje jak čistě, tak tvrdě. U těchto vyšších hráčů ale mívám problém s pohybem. A Pablo není výjimkou. Jeho pohyb mi připadne trochu těžkopádný, a chvilku mu trvá, než nastartuje motory. To může být v rychlé Premier League problém.

Arsenal podepsal tohoto hráče na hostování s opcí, a tak můžeme v létě uskutečnit trvalý přestup. Abychom ale nekupovali zajíce v pytli, musíme Pabla podrobit zápasovému vytížení. Určitě bude zajímavé sledovat, kdy Pabla využijeme a v jakém složení obrany? Připomeňme si, že již odehrál poločas za U23 po boku Roba Holdinga. S ohledem na rušnější plán zápasů by se dalo říct, že všichni očekáváme jeho první ostrý zápas v A-týmu.

Druhým jmenovaným je Cédric Soares. Pro mě zajímavější hráč, od kterého si slibuji trochu více jak od Pabla. Tento zkušený Portugalec prošel týmy jako je Sporting Lisabon, Academica a Southampton. Zejména jeho zkušenost z Premier League bude, doufám, nedocenitelná. Odehrál zde bezmála 104 zápasů. Na pozici pravého obránce za tu dobu nezaznamenal ani jednu červenou kartu. Říkám to zejména kvůli tomu, jakým stylem hry se tento hráč prezentuje. Soares byl na pozici RB jasnou volbou trenéra Hasenhuttla, než jej v zápase s Crystal Palace zastavilo zranění.

172 cm vysoký Cédric je silový a dynamický typ hráče. Nepostrádá rychlost a výbušnost. Nebojí se hrát hodně soubojů tělem a neměl by před útočníky couvat a odskakovat na 5 metrů. Vysoká očekávání můžeme mít i od jeho centrů do vápna. Již zmíněné zkušenosti ze zápasů Premier League jsou zde k nezaplacení. Hráč, kterého nemusíme adaptovat na ostrovní styl a nebude překvapený z rychlosti a síly soupeřů. Jedině to zranění nám může dělat trochu starosti.

Od roku 2016 (Southampton) byl již 3x výrazněji zraněn. Je tím myšleno to, že chyběl 4 týdny, nebo déle. Zítra to bude přesně měsíc od jeho zranění proti Crystal Palace a bude to v pořadí 4té zranění tohoto druhu. Zjišťujeme tak, že každý rok chybí minimálně měsíc, a to už vůbec nechci spekulovat o tom, zda pro tyto zranění není čím dál více náchylný. Snad se dá brzy dohromady a budeme jej moct vidět v dresu Arsenalu co nejdříve. Jeho plánovaný návrat na trávník je 2.3.2020, cílem našich fyzioterapeutů je nyní vrátit Cédrica do plného tréninku do konce února.

V poměrně mdlých výkonech Héctora (i když se v poslední době zvedá s celým týmem), se zdá být Cédric jako zajímavou volbou na jeho místo. A ano, bude to bezpochyby jeho největší konkurent na pozici RB. V oblasti útočení jsou si velmi podobní, ale jak si stojí, když promluví čísla?

Vzájemné statistiky v Premier League

Bezesporu bude zajímavé sledovat vývoj dění v našich obranných řadách. I s ohledem na tato čísla. A vůbec, jak to vidíte vy? Je Cédric velkým příslibem? Nebo dřímá větší potenciál v Pablovi? Za mě vidím stále větší zisk v Cédricovi. A můžu to vzít hned ze dvou stran – Vyvíjí určitý tlak na Hectora, má nezanedbatelné zkušenosti z PL a také v něm vidím o něco vyšší herní kvalitu a možnost zlepšit tým.

Děkuji za čtení.

OuTu

Tags: ,

Komentáře

  1. jannes (karma: 2820) #1

    Zaujímavé zhrnutie a aké si mal zdroje? ČI to boli len videá z youtube alebo aj niečo iné (lebo vieme asi akú výpovednú hodnotu má video z youtube). Ja osobne som zvedavý na obidvoch. Pablo bol možno pár týždňov dozadu nejaký vytúžený prestup lebo tá obrana bola hrozná, teraz to ale zas vyzerá že sa dvihla. Soares by mohol byť taký typ hráča čo tam tú lajnu brúsi od začiatku do konca. Nepoznám však ani jedného nechám sa prekvapiť, dúfam že pozitívne 😀

  2. jakub (karma: 14431) #1

    Trochu mě mrzí, když napíšeš v oblasti útočení jsou si velmi podobní a potom tam dáš tabulku kde jsou jen defenzivní čísla. Bellerín má 7 branek a 18 asistencí, Soarés má 1 branku z přímáku a 11 asistencí. Bellerín je celkově víc útočně laděný hráč, je schopen si naběhnout do prostoru, jít do vápna, narazit si míč se spoluhráčem. Soares je spíš staromódní typ krajního beka, víc centruje, má třeba 514 centrů za 120 zápasů, Hector má 372 za 149 zápasů. Cedric míň riskuje. Pro mě je to rozhodně zajímavá alternativa.
    K tomu Marímu, to nejdůležitější jsi nezmínil. je to levák, to je důvod proč ho Arteta chtěl, protože by mu to mělo víc otvírat hřiště, nemám moc ponětí co tím Arteta myslí, ale pokud by dělal Marí něco podobného jako Mustafi ale na opačnou stranu, tím myslím na Pépého, to by mohlo být zajímavé, ale nechám se překvapit. Tipnu si, že první zápas Marího bude v FA Cupu.

      • jakub (karma: 14431) #1

        Aha moje chyba, já právě myslím že ta levá noha byl ten největší faktor, i ten Ukrajinec o kterém se hodně psalo je levák, trochu bych to přirovnal k tomu jak Guardiola chválí Laporteho, o kterém prohlašuje že je nejlepší levonohý stoper současnosti a Pep takhle mluví o málo hráčích. To si myslím, že těm stoperům dává nějaké možnosti které praváci asi nemají a proto Arteta chtěl leváka. Ale jinak děkuji za blog, super práce.

        • Jakub Mareš (karma: 1434) #1

          Levák nalevo pošle přihrávku po levé lajně respektive „zakroutí“, míč se pohybuje co nejdále od středu hřiště, kde je jeho zachycení nejvíce bolestivé.
          A při dlouhých balonech od praváka (vlevo) míč rotuje směrem ze hřiště zatímco od leváka rotuje zpět do hřiště, což je pro rychlý přechod do útoku po stranách důležitý detail a hlavně výhoda.
          Snad je to srozumitelné…. 🙂

          • jakub (karma: 14431) #1

            Nevím jestli tvojí interpretaci chápu. Možná je to trochu jinak, pravák si míč vždycky zpracuje do středu hřiště pokud chce přihrát dopředu, kdežto levák zpracovává do lajny. Tady je jedno video. https://twitter.com/17vitc/status/1084947138440843264
            Kdyby jsi tam měl praváka jako je třeba Luiz, tak ten míč, by zpracoval do středu hřiště a ten pressující hráč by mu zablokoval přihrávku. On tou levou nohou, otevírá hodně prostoru, už jen tím, jak ten míč zpracuje.

            |
  3. Feri (karma: 6803) #1

    Oba přišli za pakatel a ani je v létě nemusíme koupit, já je zatím beru jako backup kdyby se někdo zranil nebo do rotace když budeme hrát víc soutěži s tím že se buď ukáží do léta zda mají potenciál pro Arsenal či ne.
    – Cedric se jeví jako zkušený slušný hráč znalý PL který by mohl být dobrý soupeř bellerina na RB
    – Mari těžko odhadovat, z videí se zdá silný v soubojích i v hlavičkách, rychlost průměrná na stopera a poziční hra či rozehrávka jak kdy to jsem měl smíšené pocity, v létě ale zřejmě bude čistka stoperu (Luiz Sokratis i Mustafi myslím mají rok do konce smlouvy a dojde saliba a nejspíše jeden další do základu) takže bych řekl má celkem šanci se vejít do cca 5 stoperu na sezónu, možná holding či Chambers půl roku hostování v PL protože zřejmě moc času nedostanou a zároveň potřebují čas na hřišti.

  4. mc1897 (karma: 296) #1

    Chlapi, nechcem byt stoural ale na urovni PL, v TOP time musime mat stoperov ktori vedia rozohravat oboma nohami, a teda tie teorie o „toceni“ kolmic by mali byt mimo misu.
    Chapem ze MA chcem mat v portfoliu aj lavaka, ktory vykuzli krizny pas na Pepeho, ale veci akoze si bude niekto spracovavat loptu do stredu ihriska k napadajucemu, lebo je pravak by na urovni PL nemali prichafdzat do uvahy. Viem ze to nie je realita u mnohych nasich, ale cisto teoreticky pri nakupoch nad 20-30M by nemalo byt absolutne zaujimave ci si niekto bude spracovavat loptu na stred.

    Nemoze byt jednonohy stoper s cenovkou 30M+ o ktoreho ma TOP tim zaujem.

    • jakub (karma: 14431) #1

      Nechci bejt šťoural ale ukážeš mi nějakého TOP stopera který rozehrává oběma nohama? Dřív to bylo trochu jiné, většině stoperů stačilo když zvládli přihrát na nejblizšího hráče, ale to se změnilo díky Hummelsovi, který si s míčem rozumí jako záložník. Když se podíváš zpět. tak zjistíš, že před 5-10 lety měli nejvíc přihrávek v lize záložníci a podívej se teď, tam najdeš 5 stoperů + Fernandinha kterej zaskakuje taky na stoperovi, celkově v TOP 10 přihrávkách letos je 8 obránců a jedinný záložníci jsou Jorginho a Rodri, to dřív vůbec nebylo. Obounozí hráči jsou spíš rarita.

      • mc1897 (karma: 296) #1

        Hocijaky stoper z TOP timov rozohrava oboma nohami, aj nasi.
        Ale mozno nase nedorozumenie spociva v pojme „rozohrava“.
        Ak ztredukujes pojem „rozohravka“ na dlhy presny krizny pas na kridlo, potom Ok. Nemusime sa dalej bavit, chapem co chces povedat.
        Ale ak pod rozohravkou chapeme to, ze niekto si bude pri presingu supera prehadzovat prihravku na silnejsiu nohu, tak to uz v top timoch nenajdes.

        • valka_05 (karma: 432) #1

          jezis ved predsa rozohravka je ak keď posuvaš loptu zo stopera na zaloznika obycajnou prihravkou smerom dodpredu.Jasne že hrač v Top lige by mal vedieť vyuzivat aj slabšiu nohu, ale tak pozri sa koľko ofenzivnych hracov aj ked dostane loptu na druhu nohu alebo chce zachytit loptu aby nesla do autu tak sa vytača na silnejšiu nohu(viď. Pepe) tak nechci mi povedat že hraci si neprehadzuju lopty na silnejsie nohy a aj v top timoch ne to ešte stopery 🙂

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.