Arsenal je více německý než kdy předtím, prozradil v rozhovoru Lehmann. Z pozice trenéra potřebuje být diplomatický

Jednadvacátého ledna vyšel v německém Bildu rozhovor s Jensem Lehmannem. O den později byl přeložený také do anglické podoby, ze které přinášíme překlad.

Od července minulého roku můžou fanoušci vedle Arséna Wengera vídat také bývalého brankáře Gunners Jense Lehmanna. Momentálně osmačtyřicetiletý Němec měl v týmu zprvu menší roli, postupně se však zapracoval k důležité pozici v klubu. V rozhovoru se rozpovídal o tom, proč šel do Arsenalu nebo jak probíhá jeho pravidelný denní režim.

Již půl roku jste jedním z asistentů Arséne Wengera. Jak jste se k této pozici dostal?
Nejprve jsem byl od dubna 2017 v kontaktu s Arséne Wengerem, pod kterým jsem chytal šest let. V Arsenalu se muselo něco změnit, takže jsem s ním o tom mluvil. Mé záměry si vyslechl přes telefon a poté řekl: „Zajímá mě to“. Znám ho dost dobře na to, abych věděl: tak to bude!

Proč jste se poptával po trenérské práci v Anglii a nikoliv v Německu?
Pro bývalého hráče dnes není snadné kdekoliv začít, takže jsem Arséne Wengerovi za tuto příležitost velmi vděčný. V Německu je trendem angažovat trenéry, které nikdo ve skutečnosti nezná, protože sami v hráčské kariéře nepůsobili. Pokud to funguje tímhle stylem, je nemožné začít jako asistent trenéra.

Jak si vede Arsenal z Vašeho pohledu, když má osmibodovou ztrátu na Ligu mistrů a navíc vypadl z FA Cupu?
Do FA Cupu jsme nasadili velmi mladé hráče, aby ukázali, čeho jsou schopni. Výsledek však bohužel nedopadl tak, jak jsme očekávali. Na druhou stranu se nám ovšem podařilo vyhrát FA Cup třikrát z posledních čtyřech ročníků. Nemůžete vyhrávat každý rok. O klubech jako Spurs nebo City se nyní mluví jako o skvělých týmech, v uplynulých sezónách ovšem nevyhráli žádnou trofej. V lize jsme za vlastním očekáváním a potřebujeme se zlepšit. Uškodilo nám také mnoho chybných rozhodnutích rozhodčích. Doufáme, že je to před koncem sezóny již kompenzované.

Jak intenzivní je Vaše práce v Arsenalu?
Ve svém životě jsem nikdy nepracoval tak dlouho a tak tvrdě. Jednou jsem v osm ráno přijel trénovat hráče, kteří nebyli nominovaní na zápas. Poté jsem řídil do Liverpoolu, abych stihl zápas. Jelikož jsme prohráli, tak jsme to utkání rozebírali hned po příjezdu, A přes hodinu. Do postele jsem se dostal ve dvě ráno.

Jak si Vás Wenger formoval jako trenéra?
Nejprve jsem tréninky jenom sledoval. V jedné chvíli za mnou přišel a řekl mi: „Jensi, přivedl jsem Tě také proto, abys vykonával roli aktivního kouče, tak jak si to dělával dříve.“ Od daného okamžiku jsem do tréninkových sekcí velmi zapojený. Někdy vaše pozice zapříčiní rozdíl – již nechytám, ale jsem tu z druhé strany, takže potřebuji být diplomatičtější.

Jak vypadá Váš tradiční pracovní den?
Vstávám v sedm hodin a zabývám se mimofotbalovými věcmi, jako je například vyřizování e-mailů. Okolo 8:30 odjíždím do Colney, což mi zabere pětatřicet minut. Jedenáctičlenný trenérský personál se schází v 9:30 pod vedením Arséna Wengera. Dnes (21. ledna – pozn. překl.) jsem před tréninkem v 10:30 připravil video záznamy z ligových utkání. Trenérský personál o tom diskutuje po obědě. V Colney obyčejně pracuji do 16:00, ale dnes to bude pravděpodobně zase o něco déle.

Jaké jsou Vaše povinnosti v tréninku?
Například dohlížím na jednu ze čtyř skupin šesti hráčů (zahrnuje to německou skupinu). Po několika cvičeních je vždy na programu individuální trénink s různými hráči.

Můžeme tu tedy vidět „německou skupinu“?
Zajisté. Jedná se o hráče, kteří mluví německy: Mesut Özil, Shkodran Mustafi, Sead Kolašinac, Granit Xhaka, Per Mertesacker obvykle trénují v malých skupinkách (tedy pokud se na to dostane). Často je s nimi také Alexis Sanchéz. Boss určuje cíle a obsah (tréninkových) her.

Stále Wengera nazýváte „Bossem“?
Ano, pro mě je to Boss již od mého hráčského působení. Ostatní mu obvykle říkají „gaffer“. V anglickém významu to znamená kouč, což jsem před svým nástupem do Anglie neznal.

Arsenal bude brzy vypadat jako velký německý klub…
Arsenal je více německý než kdy předtím! Stále je tu díky Arséne Wengerovi a dalším francouzským lidem v klubu určitý francouzský vliv. U hráčů je to tak, že často přicházejí a odcházejí. Například u Mesuta Özila se stále neví, zda zůstane nebo ne. Per Mertesacker ale od léta povede akademii, což bude pro první tým velká ztráta, protože z pozice kapitána je velmi vlivný. Poté je tu šéf skautingu Svén Mislintat, který přišel z Německa, takže tu růst německého ovlivnění pokračuje.

Co jste musel kvůli trénování změnit?
První měsíce jsem potřeboval zapracovat na diplomatické cestě. Potřebujete být ostražití, když máte okolo hodně personálu. V době hráčské kariéry nebyla pro mě diplomacie nikdy důležitá. Naopak byla překážkou, protože mnoho věcí zpomalovala.

Láká Vás Bundesliga z pohledu kouče?
Necítím se jako anglický trenér, ale jako německý. Personál Arsenalu je příliš mezinárodní na to, abych se cítil jako anglický trenér. Bundesliga se od Premier League liší v intenzitě, fyzické vybavenosti a rychlosti, chodí to podobně i v tréninku. Když už vím, jaké jsou mezi ligami rozdíly, bylo by pro mě velice zajímavé se stát trenérem v Bundeslize.

Jak bude vypadat Vaše další trenérská kariéra?
Pozice asistenta je pro mě dobrá, z druhého sledu se můžu naučit věci ve struktuře, metodice a realizaci. Stát se hlavním manažerem je však přirozený cíl. Některé věci se naučíte nejlépe tak, že k nim dojdete sami.

/foto: Twitter.com/AFCPressWatch/