Lewis Ambrose, který má na Arseblogu na starost sloupek o taktice, se blíže podíval na naši novou posilu, Henrikha Mkhitaryana. Rozepsal se o jeho profilu, silných a slabých stránkách a o tom, zda můžeme očekávat jeho zotavení po nepovedeném angažmá u Machesteru United.
„Jeho fotbalová inteligence, jeho schopnost číst hru, to jsou jeho největší kvality, společně s jeho rychlostí, silou a technikou. Patří do profilu hráče, který dokáže na hřišti předvést přesně to, co trenér chce. Pracovat s takovými hráči je čistá zábava.“ – Mircea Lucescu
Fanoušci Borussie Dortmund by jistě s prohlášením Lucesca o Mkhitaryanovi, který byl součástí jeho týmu v Shaktaru Donetsk, souhlasili. Fanoušci ManU už tak moc ne. Výkony tohoto hráče za 18 měsíců v Manchesteru nebyly stejné, jaké předváděl v roce 2016 v Dortmundu a je velká šance, že Mkhitaryan – nyní nejlépe placený hráč Arsenalu – se zadrhne v týmu, který často vypadá nefunkčně a ve kterém vznikla obrovská díra po odchodu Alexise Sanchéze. Nic není jisté, každopádně jde o velký risk.
Na druhou stranu by tento přestup mohl pro tohoto 29-ti letého hráče rozpoutat renesanci a prokázat, že šlo o geniální tah, když přišel zadarmo za hráče, kterého bychom za několik měsíců ztratili, aniž bychom z toho měli penny.
Mkhitaryan není jen tak obyčejný fotbalista, alespoň co se zažitých stereotypů týče. Na planetě nepobíhá zas tolik světoznámých hráčů z Arménie. Navíc k tomu, že je neuvěřitelně inteligentní, mluví šesti jazyky a je vzdělaný, zařadil mezi své koníčky také třeba četbu a hraní šachu.
Snad jej v dresu Arsenalu uvidíme jako univerzálního a mnohostranného útočného záložníka. Jak správně poukázal Lucescu, Mkhitaryanova největší kvalita spočívá v porozumění toho, co po něm trenér chce a co od něj tým zrovna potřebuje. Mít talent je jedna věc, rozumět kdy, kde a jak jej použít, je ale záležitost jiná.
Začněme s tím, že se podíváme na Henrikhovu hru s míčem. Rychlý pohyb a chytrá kombinace okolo vápna, hra, kterou se snaží hrát Arsenal, by mu mohla velmi dobře vyhovovat. Mkhitaryan je skvělý dribbler, který míč neztratí ani ve velké rychlosti a je schopný překonat obránce šikovným dotykem, aniž by ztratil něco ze svého tempa.
Díky jeho excelentní technice a chladné hlavě, by opět mohli vidět fanoušci Arsenalu, jak se zvládneme vypořádat s vysokým pressingem. Pravděpodobně jsme neměli hráče tak odolného proti pressingu od doby, kdy Santi Cazorla musel podstoupit několik operací, a opravdu bychom mohli těžit z klidu, který Mkhitaryan v takových situacích dokáže zachovat.
Under pressure, Mkhitaryan finds Weigl in space who can exploit the gaps in Mainz' weak midfield pressing structure. pic.twitter.com/eX0mnyfRkH
— Tom Payne (@TomPayneftbl) August 17, 2016
Recently Mkhi has played on the wing, yesterday he was mostly inside. This should happen more often. #BVBFCB pic.twitter.com/lrhtJhKA4S
— Tom Payne (@TomPayneftbl) March 6, 2016
Co se týče jeho přihrávek, miluje, když se míč dává rychle od nohy, ale výjimečně něco uspěchá – když spoluhráč nabíhá do prostoru, vyčká Mkhitaryan na ideální moment a pak vypustí kolmici.
Když bude Arsenal na míči, můžou spoluhráči očekávat, že bude náš nový záložník dělat stále ta správná rozhodnutí: pokud bude spoluhráč v potížích, přiběhne blíže, aby mu poskytl možnost na přihrávku nebo si naběhne a vytvoří tak větší prostor.
Aby tým těžil z jeho rozhodnutí není omezeno pouze na chvíle, kdy bude Arsenal u míče. Arsenal získal hráče, který je ochotný si nabíhat za obranu do prostoru, který by mohl být dobře využit. Jindy dokáže pohybem rozhodit zformovanou obranu soupeře nebo přiběhnout spoluhráči na pomoc, začít rychlou kombinaci a vyhýbat se obránců tak, že je mimo jejich zorné pole, díky čemuž se dokáže objevit ve volném prostoru, který pár vteřin předtím ani neexistoval.
Navzdory tomu všemu příliš dobré časy pod Mourinhem nezažil (kdo by taky jo?) a objevily se značné pochybnosti, že na Premier League nemá, možná není tak dobrý, jak si lidi mysleli a/nebo není dostatečně psychicky silný, aby se vzpamatoval z posledních 18 měsíců.
Pojďme se podívat na některá varovaní zblízka. Zaprvé, Mkhitaryan nastoupil do prosince při své první sezóně v základu pouze v jednom zápase Premier League a byl střídán po 45 minutách. To není moc dobrý základ pro úspěch.
Ze stylistické perspektivy, útočný styl Manchesteru United je značně odlišný od toho, kterým se prezentuje Arsenal. I když oba týmy mají v útoku značnou volnost, United netíhnout k tomu, aby do útoku šlo tak mnoho hráčů. Kromě protiútoků, kdy hráčům často chybí možnosti, obzvláště z křídel.
Mkhitaryan si libuje v plynulejší hře a tak trochu improvizovaných útočných scénářích, což by mohlo vysvětlit, proč tak neseděl potřebám Mourinha. Chcete vidět Mkhitaryana v situacích, kdy může číst hru a volně se objevovat tam, kde je jej nejvíce potřeba, ne tak jako Mesut Ozil.
A ohledně pochybností ohledně Mkhitaryanovy křehké psychiky, před dvěma roky jsem řekl, že byl obětním beránkem všech chyb, kterých se Borussie pod Klopem dopustila, když se mu nepovedlo nahradit Mario Gotzeho, pamatovali si jeho ztráty, střely mimo, což nakonec vedlo k šestiměsíčnímu gólovému půstu. Už si něco takové prožil předtím a dostal se z toho, když pod Thomasem Tuchelem zažil naprosto úžasnou sezónu předtím, než z Německa odešel.
„Když do týmu přišel Tuchel, začali jsme hrát úplně jiný fotbal.“ Řekl Mkhitaryan Larsu Pollmannovi v exkluzivním rozhovoru, ve kterém se snažil vysvětlit svou skvělou formu, do které se pod novým koučem dostal. „Snažíme se více držet míč, snažíme se více si přihrávat a hrát velmi ofenzivní fotbal.“
Skoro to zní, jako by se historie mohla opakovat. Pozoruhodné během strašné sezóny Dortmundu 2014/15 bylo to, že se Henrikh nikdy neschovával. Bez ohledu na to, kolik se toho nepodařilo, kolikrát Dortmund ztratil body a spadl do bojů o záchranu, stále si vyžadoval od spoluhráčů míč znova a znova.
Nakonec, v Manchesteru United se podílel Mkhitaryan na 23 gólech v 3.914 minutách. To znamená gól nebo asistenci každých 170 minut, což není žádná katastrofa.
Tyto branky navíc pěkně ukazují skvělý dribling a umění přihrát v ideální okamžik a také výborné náběhy do nebezpečných pozic.
Kdyby dostal volnost stahovat se na střed a kdykoli se vrhnout vpřed, tak by mu hra na křídle mohla v Arsenalu sedět. Jeho defenzivní činnost je na útočného záložníka také působivá a bylo zajímavé sledovat, jak toto Arséne Wenger při ohlášení dohody vyzdvihl – někteří tak navrhovali, aby Henrikh zastal post Santi Cazorly hlouběji ve středu zálohy a jde o návrh, který nemůžeme vyloučit, obzvláště, když už mu pomalu táhne na 30.
Nic nám nezaručuje, že Mkhitaryan se zpět do formy už nedostane, ale jeho působení v United nebylo zas tak špatné, jak si hodně lidí myslí, už se dostal i z horších situací a prostředí v Arsenalu by mu mohlo sedět mnohem lépe s ohledem na jeho styl hry.
Když se v roce 2016 Arsenal zaměřil na získání Mkhitaryana, skončila sezóna, ve které si připsal 23 branek a 26 asistencí. Očekávat od něj něco podobného by bylo naprosto šílené, ale myšlenka, že jsme získali něco mezi tím a hráčem, kterého byli United tak ochotní pustit je reálné a velmi vzrušující.
Pokud je nějaká kritika Mkhitaryana oprávněná, jde o jeho zakončování. To by ale nemělo tak vadit, jak se zdá, Arsenal totiž chce jasný stroj na branky, se kterým by naše nová posila spolupracovala.
„Je to obrovské potěšení s ním hrát.“ Řekl Mkhitaryan Pollmannovi v roce 2016. „Během jednoho pohledu pochopíte, co chce udělat. Jen mu dejte míč a on dá gól.“
Mluvil o Pierru-Emericku Aubameyangovi, očividně.
/arseblog.com, twitter.com, youtube.com/