Emirates Stadium Tour – na prohlídce našeho stánku

Ahoj, v diskuzi jsem si všiml množících se dotazů na prohlídku Emirates Stadium. Protože mám čerstvou zkušenost, popsal jsem ji níže v pár řádcích.

Už dlouho jsme s přítelkyní plánovali výlet do Londýna, ve kterém sídlí naše dvě srdeční záležitosti – Arsenal a Harry Potter. Arsenalu fandím už někdy od časů Neporazitelných a i Evička v posledním roce viděla mnohem víc kouzel od Martina Ødegaarda než od Severuse Snapea (dobrovolně – pozn. redakce). Kvůli pracovním a vlastním fotbalovým povinnostem nebylo jednoduché najít termín na návštevu anglické metropole, nakonec jsme ale přecejen poslední únorový týden odcestovali do země (nejen) fotbalu zaslíbené. Arsenal bohužel brzy vypadl z FA Cupu a tak padla poslední naděje, že bychom mohli na našem výletu vidět zápas Gunners přímo z tribuny. Arsenal ale nabízí možnost návštěvy Emirates, takzvanou Stadium Tour. Lístky stojí v přepočtu na naše 970,- za osobu a koupíte je ve fanshopu přímo na Emirates. Je tu i možnost zakoupení lístků elektronicky, ale co jsem se dočetl, vždy se dostanete bez problému přímo na místě. Prohlídky se konají každý den, ale ve výjimečných případech jako jsou dny, kdy se na ES hraje zápas nebo se tam koná jiná akce, je Tour zavřená. Vše vždy avizují na stránkách, takže než vyrazíte, radši mrkněte a zkontrolujte. Nám se to málem stalo osudným a až ve vlaku z letiště do centra Londýna jsme zjistili, že od úterý do čtvrtka je Stadium Tour zrušena (přiletěli jsme v pondělí). Takže jsme jen odložili zavazadla na ubytování a vyrazili rovnou k našemu chrámu.

Po zakoupení lístků ve fanshopu vás rovnou nasměrují do garáží pod ES, kde prohlídka začíná. Dostanete menší tablet se sluchátky, které si můžete po skončení nechat a ve kterých posloucháte anglický komentář k jednotlivým bodům prohlídky. My osobně jsme si spíš užívali zážitek ze stadionu a sluchátka brzo odložili. Postupně si projdete zázemí – prostory pro příbuzné hráčů, místnosti s vystavenými trofejemi, místnosti věnované legendám klubu. Další na co bych si dal pozor jsou fotografové, kteří vás (když chcete) vyfotí s poháry v průběhu prohlídky. Na konci jim pak dáte papírek se svým číslem a oni vám vytisknou dva papíry s vaší fotkou za 25 liber. Kdybychom to věděli tak tohle vynecháme, docela nás to zklamalo a za ušetřený peníz bychom pořídili mnoho lepších věcí v shopu. Jinak si všechno samozřejmě můžete vyfotit sami a bez placení. Pokračuje se do V.I.P. lože, ze které je parádní výhled na hřiště. Výtahem se pak dostanete do prostor kabin, nejdřív do šedé, nudné pro hosty, poté do parádní pro naše borce. Tady nás potěšil sympatický pán securiťák, který nám ochotně udělal fotky ze všech různých úhlů. Hned vedle je krásná kancelář Mikela Artety. Z kabin se jde do tunelu na hrací plochu, můžete si sednout na střídačku a omrknout nejlepší pažit Premier League. Na závěr pak uvidíte místnost, kde se konají tiskové konference, místnost pro rozhovory s hráči a novinářskou sekci. Tou vede cesta zpět do fanshopu, kde jste začínali a kde jsme my měli to štěstí potkat asi nejslavnějšího fotografa našeho týmu – Stuarta MacFarlanea.

Vstupenka na tour platí i do muzea Arsenalu, které se nachází na druhé straně stadionu a nabízí spoustu zajímavých artefaktů, jako třeba kus trávníku ze středového kruhu Highbury, kopačky bývalých hráčů, dresy z nezapomenutelných zápasů a spoustu dalšího. Mezi prohlídkou Emirates a muzea jsme se zastavili v Little Wonder Caffé, což je podnik hned naproti fanshopu, kde si můžete dát kafe a kus žvance s výhledem na Emirates. Potom, co jsme si prošli celé muzeum (a asi desetkrát obešli stadion), jsme zamířili pozdravit stařičké Highbury. Tenhle skvost jsem zatím viděl jen z televize, při mé první návštěvě Arsenalu jsme ho nestihli. U tribuny East Stand na nás hned dýchla atmosféra starých časů, kdy se zde mimo mnoha jiných legend Arsenalu proháněli slavní Invincibles Thierry Henry, Patrick Vieira nebo Robert Pires. Otevřenými dveřmi se nám podařilo dostat i dovnitř bytového komplexu, který je uvnitř na místě bývalého hřiště a kde jsou dnes zahrady a byty. Stát na místě, kde bývala branka pod tribunou Clock End byl taky zážitek. Za netradičně slunečného anglického počasí jsme se cestou po Avenell Road vydali směr stanice metra Arsenal a naše dobrodružství v severním Londýně se chýlilo ke konci.

Každému kdo ještě na prohlídce nebyl ji určitě můžeme doporučit. Cestou po Londýně jsme potkali ještě další stadiony – jeli jsme kolem kurníku a stáli i před branami Olympijského stadionu West Hamu, ale náš je samozřejmě nejhezčí. Zkrátka všude dobře, doma nejlíp!

Tomáš a Evička

Komentáře

  1. Rypi (karma: 3344) #1

    Hezké shrnutí. Díky za něj.

    Prohlídku stadionu mohu taky jen doporučit. S digitálním průvodcem pecka a když chytnete ještě krásné počasí, tak ten stadion je ještě o level krásnější 🙂 Museum jako takové neurazí, ale ani nenadchne. Pro mě osobně je tam ale jeden unikátní kousek zalitý v pryskyřici, který jsem asi jinde zatím neviděl. Ti, kteří tam již byli, vědí a pro ostatní nebudu spoilerovat 🙂

    Jinak loni jsme byli např. i v Dortmundu a tamní Borusseum je naprosto skvělé. Daleko modernější pojetí musea, různorodější a interaktivní. Prostě konceptem místo pro celou rodinu. Na druhou stranu, prohlídka stadionu naprosto žalostná.

  2. jakub (karma: 728) #1

    ja som bol na stadium tour Arsenalu, Liverpoolu, Barcelony a Realu Madrid.
    Najhorsia tour a stadion celkovo bol Camp Nou – v podstate to bolo Messi muzeum a par dalsich caciek okolo a ten stadion bol co sa stavby tyka hrozny- bolo vidiet ze pouzili materal aky mali a teda na par desiatkach metrov sa clovek prejde po chodbe kde je nieco drevene, nieco kovove, nieco betonove atd – bez ladu a skladu 😀
    Ako fanusik Arsenalu by som rad povedal, ze sa mi najviac pacila nasa Stadium tour ale kto bol u bazenistov urcite mi da za pravdu, ze tamto to bol jednoducho iny level – v liverpoole za tie iste prachy bola guided tour v skupinke cca 20 ludi s uzasnym vtipnym sprievodcom ktory zil tym klubom a vsetko perfektne vysvetlil, zapajal v ramci vysvetlovania publikum (napr. jeden chlapec povedal ze fandi Uckam tak ho sprievodca objal a povedal ze mu je ho velmi luto 😀 😀 :D). Pre mna to bola pekna nadstavba ku klasickej tour a velka pridana hodnota. Ak by taketo nieco zaviedli u nas, velmi rad by som si tour zopakoval 🙂

    • Dontlookatme (karma: 350) #1

      Minulý rok jsem byl s přítelkyní také na prohlídce stadionu Barcelony a Realu (který byl zrovna ještě v rekonstrukci) a musím říct, že ač jsem větší fanoušek Realu než Barcelony, tak naopak na mě zanechal větší dojem rozhodně Camp Nou a přítelkyně to zhodnotila úplně stejně. Ten stadion prostě měl i přes „nedostatky“ které zmiňuješ svoje obrovské kouzlo a dýchlo to na mě opravdu straně moc, až mě to samotného zaskočilo a jsem moc rád, že jsem tuto monumentální stavbu stihl vidět na vlastní oči, ještě před rekonstrukcí v původním provedení. I samotná prohlídka nám přišla propracovanější, dostali jsme se do více míst, například třeba na tribuně jednak do prostřední části, potom přímo na trávník a do prostoru laviček, tunelu kudy prochází hráči, kabiny, sál pro tiskovky a poté také do nejvyšších pater tribuny, kde se člověk mohl podívat na stadion zase z úplně jiné perspektivy. Naproti tomu na Santioago Bernabeu vedla prohlídka pouze přes muzeum a poté vyhraněným prostorem cca 20té řady samotného stadionu a toť vše. Samozřejmě otázka jak moc velkou roli ve zkrácené prohlídce hrála zmíněná rekonstrukce stadionu. Ale celkově prohlídka na Realu byla oproti Barceloně velice krátká a když jsme z prostoru tribun chtěli pokračovat dále v očekávání kam se ještě dostaneme, prošli jsme zavřenými dveřmi ve směru prohlídky a najednou jsme ocitli se zpět ve fanshopu odkud jsme vycházeli a zjistili, že to je vše. Chtěli jsme se tedy stejnou cestou (asi 5 kroků přes jedny dveře) vrátit zpět do prostoru tribun a alespoň tam tedy ještě chvíli pobýt, ale ochranka nás i přes snahu o vysvětlení, že jsme nečekali, že už dál nic není a zůstali bychom na tribunách stadionu tedy déle, odmítla pustit zpět. Což na zážitku také nepřidá, vždyť by přece o nic nešlo. Také zde na obou stadionech byla možnost pořídit placené fotky upravené v počítači s hráči. Prostě kluby se snaží v dnešní době využít každé příležitosti a výdělku a je to v pořádku, je na každém zda tuto možnost využije či nikoliv.
      Jinak díky autorovi za článek o prohlídce Emirates, fajn čtení a určitě také bezva zážitek.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.