Ahoj všem, tento blog jsem se rozhodl napsat v reakci na diskuze, které vyvolalo prohlášení klubu o podpisech našich hráčů. Nutno podotknout, že to byl(y) dosti kontroverzní podpis(y) kontraktu. Jak jinak si to obyčejný člověk může přebrat? Vždyť i některá seriózní média psala o nevyhnutelných koncích některých hráčů v AFC.
Podpisy Luize, Mariho, Soarese a prodloužení Ceballose vzbudilo velkou vlnu emocí. Reakce na sebe nenechali dlouho čekat. Slova jako – zrada, neschopnost, výsměch – se v této souvislosti šíří internetem abnormální rychlostí ve všech světových jazycích. Zatímco některá prodloužení jsou lehko obhajitelná, žádaná, a když bude fanoušek chtít, mávne nad nimi rukou, jiná zůstávají černou kaňkou v již tak dost potrhaném poznámkovém bloku boardu Arsenalu.
Stejně jako většina, ani já jsem nebyl z některých kroků nijak nadšený, a po snůškách nadávek jsem si musel položit otázku: „To nemáme žádné ambice? To nechceme víc?“ Říkáte si, že každý oceán má své dno, ale v případě Arsenalu to vypadá, jako by každé další zemětřesení toto dno prohlubovalo.
Jednou z nejemotivnějších částí sezóny, dá-li se to tak nazvat, je přestupové období. To začíná být čím dál více skloňováno s blížícím se termínem posledního zápasu Premier League. V souvislostech příchodů a odchodů již bylo napsáno mnoho a článek o spekulacích je toho svědkem. S prvními podpisy jsem se ale musel zeptat: „Kdo za tím stojí?“
Začal jsem pátrat: „Máme vyhlídky na nějaké „lepší časy“ v podobě oživení kádru?“ Odpověděl jsem si: „Máme, ALE…“. Bohužel jsem si připomněl dosti zásadní informaci, která vlastně může být skrytou příčinou tohoto všeho povyku, kterého jsme ve spojení s podpisy inkriminovaných hráčů, svědky.
Jen pro připomenutí. Arsenal FC měl v kontextu s úsporami kvůli COVID-19 propustit 10 skautů, kteří pomohli najít talenty jako Reiss Nelson nebo Bukayo Saka. Kontrakty končí v červnu a nemají být obnoveny. Jedná se tedy zejména o skauty mládeže jako například Steve Morrow, Kevin Beadell, Dan Rice nebo David Lee. Arsenal nevylučuje, že skauty koncem roku znovu zaměstná po vyčíslení finanční krize.
Řekl bych ale, že nejistota, či neschopnost zabudování nových jmen do akademie nás může bolet až v letech nadcházejících a vzdálenějších, a nejspíše k tomu ale ani nedojde. Pojďme se podívat do blízké budoucnosti. Tam bychom měli své pohledy směřovat k seniorským skautům, kteří přímo dodávají jména na pult Mikela Artety (pokud tedy sám nemá konkrétní jméno v hlavě).
Za dob AW a jeho korunního hlavního skauta Steva Rowleyho se jednalo o rozsáhlou síť lidí (mnoho z nich pracuje pro AFC dodnes). Metoda byla jasná – Když skaut spatřil hráče, který se mu líbil a odpovídal požadavkům, dal signál Rowleymu, pokud se mu hráč zamlouval, poslal dalšího skauta, který se na hráče podíval a pokud bylo i jeho hodnocení kladné, sestavila se pro manažera dokumentace. Vše muselo proběhnout rychle, aby měl Arsenal šanci porazit bohatší kluby.
Nyní bychom si na skautském poli měli zapamatovat jméno Francis Cagigao. To je hlavní jméno, přes které se „cedí“ vhodný kandidát do prvního týmu. Z těch dalších jmenujme třeba jména Martin Keown nebo John Jensen. Jen si připomeňme, že tito skauti jsou využíváni jako oči Arsenalu ve chvíli, kdy máme někoho v hledáčku. Pak se jedná o interpretační schopnosti, kdy skaut přenáší své pocity na hlavního skauta. Tato jména jsou víceméně známá (i když třeba Martin Keown do médií svoji skautskou činnost popírá), zatímco struktura skautů, kterých má Arsenal desítky po celém světě, je více tajná. Věřte, že Hans Gillhaus, Jonathan Vidallé, Craig Armstrong, Ty Gooden, Peter Clark, Brian McDermott, Daniel Karbassiyoon, Stelian Farcau, Bobby Bennett, Everton Gushiken, Roger Smith, Julio De Marco, Alex Stafford, Eddie Prenderville, George Mackie, Leonardo Scirpoli nebo Tomasz Pasieczny jsou jen střípky v moři.
Chtěl bych vám představit dva ze skautů. Vybral jsem tyto dva, protože jeden se nechová jako typický skaut a jeho činnost v BT Sport a jiných médiích je pro mě trochu kontroverzní a moc se mi nezdá toto spojení s náborářskou prací, zatímco ten druhý je příkladem svého umění a bez něj bychom se už asi nacházeli v League Two.
Martin Keown (53 let) – asi nejznámější ze všech. Určitě ho většina viděla hrát v dresu Arsenalu na pozici obránce a jelikož se za svoji hráčskou kariéru nehnul z ostrovů, dá se jeho zaměření na anglické soutěže předpokládat. Jako skaut na částečný úvazek působí v AFC od roku 2006. A právě na skauting se pojďme zaměřit. V roce 2017 sledoval hráče Oguzhan Ozyakupa v Besiktasi, který byl předtím členem naší akademie, ale prostor v prvním týmu dostal jen 2x. Měl být odpovědí na případný odchod Özila a Alexise. V roce 2016 sledoval Harry Maguirea, který nakonec přestoupil k „Liškám“ poté, co Keown projevil obavu o jeho mobilitu. Tentýž rok byl Maguire zvolen nejlepším hráčem svého klubu. Byl tím, kdo u vedení v roce 2019 urgoval nutnost nákupu obraného dua z Genku. Byli to Kolumbijci Carlos Cuesta (21) a Jhon Lucumi (21). Místo toho přišel David Luiz. Martin také nejde pro kritiku daleko a nebojí se do médií hodnotit kroky klubu, které mu nejsou po chuti.
Francis Cagigao (50 let) – náš mozek. Jako většina skautů v AFC je i on bývalý hráč Arsenalu, který pod Patem Ricem vyhrál Youth Cup. Celosvětově uznáván jako nejdéle sloužící skaut v Arsenalu (23 let). Od roku 2019 působí jako šéf skautů. Svoji síť má rozhozenou zejména v Evropě a Jižní Americe. Má úzké vazby ve Španělsku a Portugalsku. Jeho pozice je v zákulisí. Nevidíte ho sedět při podpisu vedle hráče, stěží jej zahlédnete v lóži na stadionu. Stojí za jmény jako Lauren, Fabregas, Reyes, Cazorla, Monreal, Arteta, Martinez, Xhaka, Sanchez, Vela, Bellerin, van Persie, v současnosti pak třeba Martinelli nebo Saliba. Právě do tohoto muže vložil Arsenal veškerou svoji naději poté, co odešel Sven Mislintat. A když se budeme bavit co-by/kdyby, tak údajně téměř přivedl patnáctiletého Lionela Messiho. Stál také za výslovným nedoporučením nákupu Pereze a Mustafiho, AW ovšem neuposlechl. V té době AFC využívala ještě služeb agentury, která se jmenuje StatDNA. Francis doporučoval třeba i nákup Jamie Vardyho.
Jen si řekněme, že struktura je nyní taková, že máme technického ředitele Edua, který působí jako prostředník mezi Sanllehim a Artetou, což znamená, že Cagigao je přímo svázán s Eduem a ne s manažerem, tak jak tomu bývalo dříve za AW. Konečné slovo tak má Sanllehi a Edu.
Rád bych se ještě zastavil u jednoho jména. A to je Sven Mislintat. Jistou dobu velmi propíraný člověk ve spojení s AFC, jehož účinkování na Emirates mělo jen jepičí život. Přesně to bylo 15 měsíců. Za to všechno „děkujme“ Sanllehimu.
Sven měl přijít na pozici, kterou nyní zastává Edu, a to sice pozici technického ředitele. A troufám si říct, že jako jeden z nejlepších skautů světa, by to byl muž na správném místě. Však média o něm psala jako o nejlepším nákupu Arsenalu od dob Henryho. Ivan Gazidis byl tím, kdo zadal Mislintatovi první jasný úkol, aby v přestupovém období svým analytickým přístupem posílil tým tak, jak to ukázal v Dortmundu. Výsledek? Leno, Torreira, Guendouzi. Vzhledem k finančním omezením to bylo to nejlepší, co mohl Mislintat vykouzlit. Všechno se začalo lámat, kdy Sven nedostal takovou pozici v AFC, kterou by zasluhoval a rozhodovací činnost si stále nárokoval někdo jiný. Nepřispěl k tomu zejména fakt, že odešel Ivan Gazidis, a jeho místo zaujal Raúl. Dalším hřebíčkem byl Emery, kterého pomáhal vybírat právě Sven. Emery totiž zaujal mnohem aktivnější roli při výběru hráčů, než bylo zamýšleno, vzhledem k nové hierarchii v klubu. Třeba Denis Suárez byl počinem Emeryho a Raúla a ne Svena.
A tak se stalo nevyhnutelné. Sven usoudil, že poté, co si klub vyhlédl na jeho vytouženou pozici, o kterou od začátku projevoval zájem, Edua, nemá v Arsenalu co pohledávat. Byl to smutný konec, kdy naše největší naděje do budoucnosti klubu (Sven sám hovořil o práci na 10-12let) odchází po přetahování různých týmů do VfB Stuttgart na post sportovního ředitele (kontrakt mu končí 06/21).
Nutí mě to k zamyšlení. Ano, máme TOP šéfa skautingu v podobě Francise, který pro klub dělá očividně víc, než spoustu jiných lidí. Máme rozsáhlou síť skautů na té nejlepší úrovni, a po zhodnocení krize si myslím, že bude i o ty talenty pro akademii postaráno. Je to ale dost? Starosti mi dělá hlavně osoba Raúla, coby člověka, který chce rozhodovat o všem, potažmo Edúa, o jehož kvalifikaci nejsem dostatečně přesvědčen. Každá restrukturalizace bolí. Vím to sám ze svého zaměstnání. Zároveň mám ale hořkou pachuť v ústech z toho, že v mých očích to klub nezvládl takovým způsobem, aby to nemělo přímý dopad na to, kde se AFC nachází právě v tuto dobu.
Co myslíte vy? Jak se díváte na skauting, podepisování smluv, talenty? Bylo by se Svenem lépe?
Díky za čtení.
(Blog vyjadřuje osobní názor autora)
OuTu