Emeryho nefunkční autobus napsal Leo
Když v roce 2018 Unai Emery přebíral klub od Arsena Wengera, sliboval, že bude hrát útočný atraktivní fotbal. Radějí skóre 4:3 než 1:0, i tak zněla jeho slova. Sám Wenger Emerymu po půl roce působení na lavičce Arsenalu Emerymu připomněl, že na sebe vzal závazek nejen sbírat body, ale taky hrát aktraktivní fotbal. „Myslím, že vést klub jako je Arsenal, je velká zodpověnost a část této zodpovědnosti je hrát atraktivní fotbal“, řekl Arséne Wenger v únoru 2019 pro deník Metro. Krátce po začátku Emeryho druhé sezóny na lavičce Arsenalu je jasné, že to s tím útočením nemyslel moc vážně.
Pokud by totiž Emery chtěl hrát útočný fotbal, pak bychom takovou snahu mohli vidět v počtu střel a v počtu střel na bránu, která by alespoň byla ve shodě s předchozími ročníky. Ze statistik je ale patrné, že jsme pod Emerym začali hrát mnohem defenzivnějí. Oproti ročníkům pod Wengerem, klesl jak průměrný počet střel na zápas, tak také průměrný počet střel na bránu na zápas. Z toho lze vyvodit, že jsme na ofenzivní fotbal pod Emerym rezignovali.
To by se ještě dalo pochopit, pokud by naše defenziva byla pevnější a my inkasovali méně gólů. Bohužel ale další čísla ukazují, že ani to není pravda. Ba naopak se tato statistika pod Emerym horší, ačkoli právě defenzivu měl Emery dostas do kondice. Pokud i nádale zůstane náš útok bezzubý a obrana děravá a rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými góly se výrazně nezmění, pak Arsenal tuto sezónu může skončit někde kolem 10. místa. Letošní rozdíl mezi vstřelenými a obdrženými brankami snese srovnání pouze s ročníky 1992/1993, kdy Arsenal skončil 10. a 1994/1995, kdy Arsenal skončil 12. To nejsou hezké vyhlídky. Z této jednoduché statistiky také vyplývá, že pevnější obranu jsme měli kupodivu pod Wengerem, který preferoval velmi útočné pojetí fotbalu a za defenzivu byl často kritizován. Kromě jeho poslední sezony se nedostal s průměrem inkasovaných branek na 1,3. I v jeho méně úspěšných sezonách Wenger průměrně držel 1-1,1 obdržené branky na zápas. Alarmující je i to, že nikdy v historii (počínaje devadesátými lety) klubu nebyla defenziva Arsenalu tak špatná jako v posledních třech sezonách. Průměrně dostáváme 1,35 branek za zápas.
Asi každý, kdo letos Arsenal sleduje, musí vidět, že se styl Arsenalu změnil. Útočný fotbal nehrajeme, přestali jsme riskovat, nejsme kreativní, chybí průnikové přihrávky, hrajeme jakoby na jistotu. Emery chce, vypadá to, hru Arsenalu postavit na dobré defeznivě, ale to se mu vůbec nedaří, ba naopak. Z dat níže, kterí popisují defenzivní činnosti, lze vidět proč. Pod Emerym klesl jednak počet „tackles“ na zápas, ale hlavně klesla výrazně jejich úspěšnost. Z úspěnosti 70% a vyšší za Wengera klesla až na letošních 54%. Klesá také počet „Interceptions“, blokovaných střel nebo „clearances“. Všeho je méně a navíc s nižší úspěšností. Pokud tedy Emery chtěl postavit hru Arsenalu na zlepšené defenzivě, hrubě se mu to nedaří. Ať už je na vině výběr hráču, které si přivedl do A týmu, jako Sokratise, Luize, Lichtsteinera, Gendouziho nebo Torreiru a zároveň odchod Monreala, Koscielneho, Coquelina a Ramseyho nebo Emereyho volba základních jedenáctek a její rozestavení s přihlednutím k tomu, že nehraje hráče na jejich pozicích, např. Torreiru na DM pozici, je otázkou do diskuse.
Ná závěr ještě jedna zopakuji prognózu, kterou jsme zmínil výše. Pokud Emery zůstane do konce sezóny na lavičce Arsenalu, troufám si tvrdit, že Champions league nejenže neukopeme, ale Arsenalu se může přihodit něco, co se mu nestalo od roku 1994 – a to je umístění mimo pohárová místa, a co hůř také umístěné až v druhé polovině tabulky.
Z mého hlediska je to jednoznačné: #EmeryOut. Reprezentační pauza se jeví jako ideální pro výměnu trenéra.