Royal Arsenal založen ve Woolwichi

Předchozí článek: „Dial Square ze severního Londýna„, který je prvním článkem ze šesti, které spadají do sekce „Vytváření základů“, naleznete ZDE.

Malá skupina Skotů zasela semínko, které vyrostlo v jedno z nejslavnějších jmen ve fotbale.

David Danskin pocházející z Burntislandu ve Fife, pracoval v továrně Arsenal munitions ve Woolwich. Skot, který miloval fotbal v oblasti, kde dominovaly sporty jako ragby a kriket, založil spolu se třemi přáteli fotbalový tým. Těmi přáteli byli Elijah Watkins, John Humble a Richard Pearce. Příchod hráčů Nottinghamu Forest do Woolwiche donutil Danskina k činům.

Zpráva o založení týmu se začala šířit a přišlo 15 mužů, kteří byli ochotni zaplatit 6 pencí, aby pomohli založit nový klub. Danskin přispěl zbylými třemi šilinky a založil fotbalový klub. To se stalo v říjnu 1886.

První zápas byl domluven na prosinec 1886, ale klub stále postrádal jméno, neměli k dispozici žádné dresy a místo, kde by mohli hrát. Tým, který byl pojmenován jako Dial Square, podle slunečních hodin, které byly umístěné nad vstupem do továrny, překročil Temži, aby odehrál zápas proti Eastern Wanderers na „Ostrově psů“.

Dial Square se po vítězství 6:0 sešel o Vánocích v hospodě Royal Oak, která se nacházela vedle zastávky Woolwich Arsenal. Beardsley vyřešil problém s chybějícími dresy tak, že požádal o pomoc Nottingham Forest. Ti ihned poslali sadu červených dresů.

Jak tak seděli v Royal Oak, tak se zakladatelé rozhodli, že změní název klubu. Skombinovali název hospody s názvem jejich zaměstnavatele a vznikl název Royal Arsenal. Bylo to mnohem vznešenější než Dial Square a klub tento název nesl až do roku 1891, kdy byl formálně přijat název Woolwich Arsenal.

V době, kdy 15 mužů použilo své zdroje pro založení fotbalového týmu, aby mohli dělat něco více než jen trénovat, nejspíše vůbec netušili, co začali.

Následovat bude článek: „Come on you Reds – klubové bary„, který je třetím článkem ze šesti, které spadají do sekce „Vytváření základů“.

Arsenal.com (článek i foto)

Komentáře

    • Luhla (karma: 1697) #1

      Mě nezklamal, naopak teď už možná dokážu ten odchod pochopit, pokud je to pravda a pokud je to hlavní důvod odchodu. Představte si, jak to musí být frustrující, když jedete na krev, přes zranění, a ostatní to mají na háku a takhle se to táhne roky a změna v nedohlednu. Tam je pak asi opravdu jediné řešení odchod, i když podle mě spíš až po dodržení uzavřené smlouvy. Pak si ale myslím, že to měl říct rovnou, že odešel, protože v Arsenalu nebyl hlad po vítězství, a ne mlít něco o Barcelona DNA. A protože s tím přišel až teď, nevím, jestli mu to mám věřit.

    • orek (karma: 15812) #1

      A přečetl sis to vůbec celé nebo jen nadpis jak je u některých ve zvyku?
      Byla chyba mu dát pásku v tak mladým věku,očividně na něj byl strašně moc velkej tlak.
      Dost mě mrzí že jsem ho nekoupili zpátky pro něj jsme byly první volba a také kontaktovali Gazidise s Wengerem,kteří měli týden na rozhodnutí.Bohuzel Fabregas od nás nedostal žádnou odpověď,takže to bral že ho nechceme.Jedna z velkých chyb,protože klidně mohl hrát s Mesutem v sestavě.Jednal s Manchesterem United, City a jako posledníma Chelsea o které pochyboval že by tam vůbec šel,nakonec ho Mourinho přesvědčil.

    • spirki (karma: 2248) #1

      Můžu se zeptat na důvod? Neříkám, že Fabregasovi v tomhle věřím. O tom jaká morálka v Arsenalu dlouhá doba byla ale snad nepochybuje nikdo. Pořád všichni nadávaj hvězdám co odešli, že jsou zrádci apod. Jenže podpora vedení z různých důvodů nebyla dostatečná. V Arsenalu prostě nebyly podmínky pro lov trofejí. Udělat kapitána z 21 letého kluka taky o něčem svědčí. Takovej VanPersie odejít vůbec nezamýšlel. Prostě klub nebyl v situaci, kdy mohl hráčům nabídnout něco extra. Nebyla to prestiž klubu, trofeje ani finance.

      • spirki (karma: 2248) #1

        Když se na to podívám tak od Fabregase jsme tady nikdy neměli hotový tým. Dycky jsme podepsali nějakou hvězdu, nebo vytvořili ale stále jsme měli v sestavě podprůměrné hráče. Nikdy jsme neměli vítězný tým kvalitativně a o to víc věřím, že ani mentálně. Arsene měl za cíl účast v LM. A podle mě i přes splácení dluhu jsme mohli být trošku odvážnější. Ale to už je minulost. Uvidíme co Artetův Arsenal.

        • jakub (karma: 14511) #1

          S tím nesouhlasím. Tým kolem Cazorly, Mertesackera, Koscielnyho, Sáncheze, Ozila, Girouda. Tam scházel jeden, dva hráči, kdyby tenkrát byla náhrada za zraněného Cazorlu a třeba gólovější křídlo za Walcotta, možná gólovější hrot tak jsme mohli mít víc než druhé místo. Ono taky jsme urvali tři FA Cupy, ten tým nebyl vůbec špatnej, nepomohla zranění Wilshera, Cazorly, Artety. Ozil měl v té sezóně 19 asistencí a 6 branek.

          • mc1897 (karma: 322) #1

            Suhlasim. V tej dobe keby sme mali niekoho ako Leno a jedneho spickoveho stopera miesto Pera, plus rychlostneho utocnika typu Vardy k Olimu – asi miesto Thea, tak by sme boli okolo 2014-16 top tim.
            V tom 2012 sa velmi dobre nakupilo za par supov – Santi, Mikel, Poldi, Giroud, neskor Nacho.
            Stacili cca 3 nakupy, nechybalo vela.

            |
  1. bflmpsvz (karma: 3438) #1

    K tomu Fabremu. Já jsem to postoval do předešlého článku, ale nepostlo se to – jen mi napsalo, že komentář je nachystaný. Nevím, proč, děje se mi to pravidelně (že by VPN). Každopádně zkusím sem překopírovat, co jsem tam včera psal. Je tam odkaz na ten rozhovor v originále + nějaké moje postřehy, spíše výpisky (pro ty, co nevládnou angličtinou, ale jinak je tam toho halda – rozhovor má přes hoďku a Fabre je v něm velmi sympatický a upřímný.

    „OT: Neskutečně zajímavý a velmi upřímný rozhovor s Cescem na Arseblogu (plný zákulisních info).

    https://arseblog.com/2020/03/episode-570-cesc-fabregas/

    Je to fakt inteligentní hráč a člověk, který má priority a hodnoty velmi dobře srovnané. Docela lituje způsob, jakým opustil klub (vyplývá mi z toho, co říká, že si přestup trochu vytrucoval), ale taky že byl trochu frustrovaný z toho, že vlastně přicházel do týmu, který byl ve světě špička, hrál s Henrym, Vierou atp. A pak postupně se zanedbal vývoj… Skok, Emirates a najednou tam měl hráč jako Alex Song (za nás byl ještě dobrý), ale Eboué (srdcař, ale top kvalita tam nebyla), Bendtner a rozprodej dobrých hráčů pokračoval.

    Potom se prý vesměs rozhodl opustit Arsenal kvůli ambicím (ale s tím, že byl otevřený návratu). Vím, že tohle bylo těžké přenést přes srdce – i Cescův nenávrat a podepsání Chelsea, ale zase střípek. Když byl Cesc Arsenalu nabídnut, klub za celý týden (to byla ta lhůta) Barce ani neodpověděl, žádný náznak zájmu, jednání… Ale asi bych neshazoval jeho srdcařství, vzpomínal, že hrál za Arsenal se zlomenou nohou, hrál dokonce s vysokou horečkou, dokonce hrál den potom, co mu umřel otec – po zápase jel soukromým speciálem rovnou na pohřeb. Nic z toho nemusel, ale sám chtěl pomoct týmu. Docela profesionalita.

    Neskutečně chválí AWeho (i s tím, jak jej vypiplal – AW s ním někdy zůstával po tréninku a cvičil s ním věci, které se mu zdály, že nedávaly v daný moment smysl, ale po pár měsících, letech si v zápase uvědomil, jak se je naučil dělat automaticky a jak moc jej jako hráče zlepšily). Ale je tam o jeho charakteru i více – že vždy svým hráčům věřil a někdy byl i málo kritický, protože nechtěl, aby u těch hráčů zabil nějaký talent, který v nich spatřoval.

    Ale jedna třešnička – strašně moc k nám chtěl Xabi Alonso – v sezoně, kdy nakonec přestoupil do Realu. Upřednostňoval ale nás, říkal, že téměř každý den psal smsku Fabremu, jak to vypadá s přestupem. Fabre doslova říká, že „Xabi was dying“ to move to Arsenal. A že Fabre obešel všechny a udělal maximum, aby k nám přestoupil, ale klub jej nechtěl. Jasně, splátky stadionu atp. Ale jen podotýkám, že v dané době jsme prodali Adebayora a Tourého za asi 48 mega eur. Koupili za ně prakticky jen Vermaelena za 12. Naše záloha přitom byla v té době docela outrageous (vůbec nevím, jak jsme to zvládli). Zraněný Diaby (23 let) byl nejzkušenějším bardem. Potom kapitán Cesc (22 let), nevyzrálý Song a tragický Denílson (21 let), super-mladí a nevyzrálí a někteří nedostatečně talentovaní Coquelin, Frimpong, Eastmond, Mérida, Randall, Lansbury a taky Jack a Rambo (všichni 17-18 let)…

    Jo a taky si posteskl, že byl ve 21 letech kapitánem týmu, který musel dělat team meeting a všechno…“

    EDIT: Ok, tak teď to prošlo!

    Jinak. Ten projekt supertalentů vypadal hrozně nadějně, až na to, že tam je vždy příliš mnoho proměnných a tým, který nemá ty tahouny ozkoušené časem a věkem, tak se prostě v některých momentech stane jednoduše sypkým. Mám pocit, že tam někde byl moment této sypkosti a už se nikdy pořádně nepodařilo tým stmelit dohromady, když k nám přicházejí silní hráči (Laca, Auba, Sokratis), tak vlastně jsou odjinud a nemají tu „duši týmu“, páteř týmu, která se musí cizelovat dlouhodobě.

    Byl to risk. Celé by to možná kliklo za pár let, ale to by a) někteří hráči kádru museli dostát svému potenciálu (Lansbury, Mérida, Gibbs, Walcott, Bendtner, Vela – vím, někteří hráči neměli zase tak špatné kariéry) b) jiné hráče by nesměly drtit dlouhodobá zranění (Jack, Rambo, Diaby). A hlavně celý tým by musel mít AWeho trpělivost a víru v budoucnost a úspěch tohoto týmu (když na tři roky trochu rezignují na nejvyšší ambice, což je samo o sobě vlastně docela protimluv).

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.