Alex Keble analyzoval data a zjistil, zda je důležitější mít nejlepší útok nebo obranu.
Sir Alex Ferguson řekl „Útok vyhrává zápasy, obrana vyhrává tituly.“ S Manchesterem United jich vyhrál poměrně dost. Není divu, že toto přísloví zůstalo v módě, nebo že Fergusonovi bývalí hráči věří v jeho pravdivost. Nemanja Vidič byl pilířem obrany u pěti ze 13 Fergusonových titulů v Premier League. Když o víkendu mluvil o Arsenalu, řekl: „Začínají chápat, co je potřeba k tomu, aby se stali šampiony. Nejde jen o útočení. Je to o tom, jak bráníte.“
Ve skutečnosti však mělo nejlepší obranu pouze 60 % šampionů v posledních 10 sezónách Premier League. Znamená to, že slavné Fergusonovo rčení je mylné?
Proč má Arsenal nejlepší obranu
Obrana Arsenalu je v této sezoně neuvěřitelná. Mají nejlepší obranu v lize, která inkasovala pouze 24 gólů, a v roce 2024 inkasovali pouze čtyřikrát v 11 zápasech, přičemž očekávané inkasované góly (xGA) jsou 4,98, což je o více než polovinu méně než kdokoli jiný.
Postupem času se situace Arsenalu zlepšuje a jeho neprostupný střed obrany ve složení Gabriel a William Saliba jen stěží nechají protihráče vystřelit na bránu Davida Rayai. Nejenže Arsenal zaznamenal nejméně střel na svoji branku (67), ale 32,8 % střel bylo zblokováno, což je druhý nejvyšší podíl po Nottinghamu Forest. Obrana Arsenalu je bezchybná. Znamená to však, že by měli být favority na titul?
Historicky vyhrávaly útoky, ne obrany
Když se ohlédneme za 28 sezónami Premier League od doby, kdy se liga zmenšila na 20 klubů, zjistíme, že Fergusonovo rčení neplatí.Pouze ve 14 z těchto 28 sezón vyhrál titul tým s nejlepší obranou, tedy v polovině případů, zatímco v 19 případech, tedy v 68 procentech, zvedl trofej Premier League tým s nejlepším útokem. Jsou mezi nimi pozoruhodné výjimky a kupodivu to byl sám Ferguson, kdo získal titul, aniž by měl jednu z nejlepších obran.
V sezóně 1996/97 měl Man Utd sedmou nejlepší obranu, přesto získal titul. V sezóně 1999/2000 měli šestou nejlepší obranu, ale opět získali titul. A v roce 2012/13, v jeho posledním roce v klubu, měli pátou nejlepší bilanci.
Pokud jde o útok, žádné takové anomálie neexistují. Pouze dvakrát se stalo, že tým získal titul, aniž by byl mezi dvěma nejlépe skórujícími týmy – v ročníku 1997/98 byl Arsenal třetí, ale ligu vyhrál, stejně jako Leicester City v ročníku 2015/16, který byl ve všech statistických ohledech výjimečný.
Liverpool znamená největší ohrožení
Útok je tedy obecně důležitější než obrana. Naštěstí je Arsenal i v tomto ohledu na špici ligy, ale jen těsně. Arsenal vstřelil 75 gólů, což je o tři více než Liverpool, ale sedm zápasů před koncem to ještě nic neznamená.
Arsenal je navíc na třetím místě v Premier League v očekávaných gólech (xG) s hodnotou 61,3 za Manchesterem City 62,9 a Liverpoolem 70,8. Liverpool potřebuje trochu zlepšit své zakončení, aby zakončil sezónu jako nejlepší útočící tým. Je tedy favoritem na titul?
Od Pepova příchodu dominují obrany
Ne tak rychle. Pep Guardiola radikálně změnil Premier League a situace vypadá úplně jinak, když se zaměříte na čísla za posledních šest sezón, počínaje prvním rokem, kdy získal titul. Od té doby měli vítězové titulu nejlepší obranu v pěti ze šesti sezón. A v jediné výjimce, v ročníku 2018/19, bylo xGA Man City nejlepší, 24,7 oproti 28,8 Liverpoolu, přestože City inkasovalo 23 gólů a Liverpool 22.
Jinými slovy, mistři v každé z posledních šesti sezón buď inkasovali nejméně gólů, nebo měli nejnižší xGA. V této době byli Man City pokaždé nejlépe střílejícím mužstvem. Skutečnost, že Liverpool získal v ročníku 2019/20 titul s jasným náskokem 18 bodů, přestože vstřelil o 17 gólů méně než Man City, však ještě více utvrzuje myšlenku, že v moderní hře převažuje obrana nad útokem. Což nás přivádí zpět k Arsenalu, který má v této sezóně nejlepší defenzivní bilanci s 24 inkasovanými góly a, což je pikantní – xGA výrazně lepší než jeho soupeři.
Podle posledních několika sezón, dlouho po Fergusonově odchodu do důchodu, se jeho slavný výrok konečně naplňuje a Arsenal se dostává do čela tabulky.