Fantě zdar a Kanonýrům zvlášť! Začátek sezóny se blíží tryskovou rychlostí a já vám slíbil pár věcí, které jsem chtěl před startem Fanty stihnout. Uvidíme, jestli všechno časově zvládnu, ale pro jistotu se zaměřím na ty nejdůležitější věci, které bychom měli vědět už před prvním deadlinem – dneska to budou obecné tipy při skládání sestavy a s tím spojené časté chyby manažerů. A na čtvrteční večer plánuji nějaký stručnější článek ohledně zajímavých hráčů. Pokud vás samotné napadá ještě něco, co bychom měli před začátkem nové sezóny probrat, tak o tom určitě napište do komentářů a já to zkusím do čtvrtečního článku také zahrnout.
Dneska se teda podíváme na doporučení zkušených hráčů Fantasy vyplývající z chyb, které manažeři často dělají. Rovnou upozorňuji, že se nejedná o nějaká nepsaná pravidla, která vám zajistí úspěch a určitě u každého jednotlivého bodu níže najdete nějakou výjimku, ale berte to jako osvědčené tipy, jak jít trochu víc naproti nějakému úspěchu.
Ve finále stejně každý přemýšlíme sám za sebe, tvoříme si sestavu s nějakou vizí a vymýšlíme vlastní strategii, jak svůj tým povedeme, takže následující odstavce berte také jako další souhrn informací, který vám může pomoci při rozhodování nebo na některé věci vrhnout trochu jiné světlo a přivede vás k novým nápadům. Anebo už následující rady dobře znáte a máte své vlastní zkušenosti a doporučení – v takovém případě budeme my nováčci rádi, když se o ně s námi taky podělíte. 🙂
- Neutrácejte zbytečně moc peněz za brankáře a defenzivní záložníky. Pokud máte v týmu drahého brankáře (dejme tomu £5m a víc), pak bude chytat drtivou většinu zápasů a je zbytečné utrácet peníze za druhého brankáře, který bude sedět pouze na lavičce. Ideálním řešením je najít hrající jedničku za £4,5m a za £4,0m náhradního brankáře, ale hledat dva slušné brankáře do rotace se nedoporučuje. Defenzivní záložníky pak nekupujte vůbec, protože se do Fanty nehodí – ofenzivní přínos vás vždy zajímá více než defenzivní a v porovnání s křídelními hráči a vysunutějšími záložníky budou defenzivní štíty bodově tratit.
- Stejně tak se doporučuje neutrácet peníze za střídající hráče a postavit co nejsilnější základní jedenáctku. Na trhu jsou zajímaví hráči s potenciálem herních minut za nízké částky a za ušetřené peníze najdete vždy nějaký upgrade vaší základní sestavy. Existuje i taktika vyrovnaného týmu včetně střídačky, kdy chcete libovolně střídat své hráče podle aktuálních soupeřů. Nicméně pokud chcete najít 15 slušných hráčů s jistotou základu, pak se budete muset asi vzdát těch nejlepších hráčů a tuto taktiku většina manažerů nedoporučuje, protože se jim dlouhodobě neosvědčila.
- Nemusíte využít celý počáteční rozpočet. Pokud vám zbydou nějaké prostředky, nedělejte za každou cenu změny v týmu jen proto, abyste ho využili úplně celý. Vaše ušetřené peníze mohou být naopak velkou výhodou. Jakmile se začnou měnit ceny hráčů, tak vás případný propad ceny vašeho hráče nebude při jeho prodeji tolik trápit a zároveň budete mít díky počáteční úspoře na trhu mnohem více možností na případné změny.
- Riskujte s rozumem. Nevybrat do svého týmu Haalanda může být za jistých okolností majstrštyk, ale asi je pravděpodobnější, že po pár kolech naberete takovou bodovou ztrátu, kterou už nedoženete. Na druhou stranu se nebojte ukázat na hráče, který se vám líbí, vidíte v něm potenciál a moc manažerů s ním nehraje. Takový hráč se ve Fantě označuje termínem Differential neboli rozdílový hráč. Sezóna je velmi dlouhá, takže není nutné mít v týmu celou dobu třeba 4 takové hráče, ale pokud si myslíte, že někdo v následujících pár kolech zazáří, tak se nebojte do něj vložit důvěru.
- Nesledujte pouze získané body hráčů, ale mnohem důležitější jsou základní statistiky xG, xA a podobné. Je lepší koupit hráče, který jedno dvě kola sice nebodoval, ale měl skvělé statistiky očekávaných branek a asistencí, než vybrat hráče, který sice nějaké branky vstřelil, ale jeho xG bylo slabé a měl jenom štěstí. Zároveň při sledování získaných bodů jednotlivých hráčů nezapomeňte kontrolovat, jestli jejich bodový příspěvek je konzistentně kvalitní anebo pouze jednorázově vysoký.
- Nezapomeňte vzít v úvahu, kdo zahrává standartní situace a penalty. Statisticky to vychází, že v 1 z 5 zápasů je odpískán pokutový kop a spolu s dalšími standartními situacemi mohou exekutoři snadněji získávat nějaké body.
- Sledujte formu jednotlivých hráčů, týmů a soupeře pro nadcházející zápasy. Ve Fantě je třeba uvažovat pár kol dopředu a obecně se moc nevyplatí kupovat hráče na jeden zápas. Zároveň není dobré ignorovat dobrou nebo špatnou formu hráčů, takže pokud po 5-6 kolech vidíme, že jeden z našich hráčů se trápí a klesá mu herní čas, tak přehnaná důvěra a trpělivost není na místě a je čas na jeho výměnu. Když se mu začne za dalších 5 kol dařit, tak si ho můžeme vždycky koupit zase zpátky.
- Buďte opatrní s množstvím hráčů, kteří nemají jistý základ a nezapomeňte před každým GW zkontrolovat správně nastavené preference náhradníků. Určitě se nechcete dostat do situace, kdy vám 3 hráči základní sestavy vůbec nenastoupí do zápasu a z vašich náhradníků odehraje nějaké minuty pouze jeden. Stejně tak preferenci pořadí náhradníků na každý GW vždy zvažte znovu podle následujících soupeřů nebo třeba formy vašich hráčů.
- Jeden volný přestup po každém GW není automaticky důvod ke změnám v sestavě. Nikde není psáno, že ho musíte za každou cenu využít a naopak je velká výhoda, když máte jeden volný přestup uschovaný. U případných zranění apod. pak nejste omezováni rovnocenným přestupem post za post, ale můžete bez bodového postihu vyměnit zraněného útočníka za horšího levnějšího a naopak koupit lepší variantu do zálohy za více peněz.
- Vždy se snažte upravovat svůj tým s chladnou hlavou! Vybrali jste si svou sestavu s nějakým záměrem a věřili jste mu, takže když se třeba hned první kolo moc nepovede, tak si z toho nedělejte těžkou hlavu a buďte trpěliví. Dělat transfery na další víkend ještě během probíhajícího GW nebo hned v pondělí se vám pravděpodobně pouze vymstí a je to navíc riskantní i z dalších důvodů – viz následující bod.
- Snažte se provádět své přestupy co nejpozději to půjde. Během týdne se může stát plno věcí, vůbec když se hrají pohárové zápasy. Čím později budete změny v týmu provádět, tím více budete mít k dispozici informací pro své rozhodnutí. Občas budete chtít ušetřit peníze za hráče při blížící se změně jeho cenovky a prodej tak uděláte okamžitě, ale nakonec se ta úspora £0,1m může šeredně vymstít.
- Nepoužívejte na začátku sezóny Chipy (triple captain, bench boost apod.). Šetřete si je na druhou polovinu sezóny, kdy bude docházet k tzv. double GW, ve kterých některé týmy budou hrát 2 zápasy a vy tak budete mít šanci na zisk mnohem větší porce bodů. Nemluvě o tom, že na startu sezóny můžou týmy ještě stále hledat ideální sestavu a vaši hráči nemusí mít takovou jistotu základní jedenáctky. A pokud potřebujete udělat jenom pár změn ve vaší sestavě, tak je lepší za ně zaplatit získanými body místo využití Wildcard.
- Sledujte obsah a informace spojené s Fantou. Plno videí zaměřených na Fantu najdete na Youtube, stejně tak hodně informací koluje na Twitteru, Canal+Sport by měl zase mít vlastní pořad Fantasy show. Jasně, že nebudete celý týden sedět u počítače a věnovat se pouze těmto věcem, ale začlenit je v menším množství do vašeho rozhodování může být benefitem. Dostanou se k vám nové informace, rady, názory nebo úvahy, ke kterým byste se vy samotní třeba nedopracovali. Jak jsem psal na začátku, konečné rozhodnutí bude vždycky na vás, ale s větším množstvím poznámek a názorů se zvyšuje i vaše šance vybrat nejlepší řešení.
- A snad nejdůležitější rada na závěr. Užívejte si zápasy PL, zápasy svého týmu a Fantu neberte zase tak vážně, je to pořád jenom hra a nejdůležitější je pro nás všechny stejně cesta našich kluků za titulem! COYG!
Zajímavé odkazy, které by se nám mohli v průběhu sezóny hodit.
https://fplstatistics.co.uk/ – Na této stránce uvidíte odhadovaný vývoj cen jednotlivých hráčů. Samozřejmě se nelze na tyto predikce spoléhat 100%, ale může to být slušný pomocník, pokud budete třeba uvažovat o nákupu/prodeji některého z hráčů a rozdíl dané desetiny milionu může být pro vaše plány kvůli rozpočtu rozhodující. Př. Uvidíte, že cena vašeho hráče následující den pravděpodobně stoupne, takže s prodejem počkáte a na prodeji můžete trochu vydělat. Nebo naopak uvidíte, že by cena měla dle odhadu klesnout a vy se tak můžete okamžitým prodejem hráče vyvarovat ztráty.
https://www.livefpl.net/ – Tato stránka nabízí porovnání efektivního vlastnictví (zkráceně EO) hráčů. Statistika EO zvažuje, koho manažeři volí za kapitána, koho využívají jako náhradníka a jak to ovlivňuje vaše celkové umístění.
- Př.1 Budete mít v týmu Trossarda, kterého vlastní 20% hráčů, ale jeho EO bude pouze 5%, což znamená, že tři čtvrtiny manažerů ho sice mají v týmu, ale pouze jako náhradníka. Pokud se mu zápas povede, tak díky jeho bodům získáte pozice oproti ostatním. V tomto případě můžeme Trossarda označit jako Differential hráče.
- Př.2 Budete mít v týmu Haalanda, kterého vlastní 90% hráčů, ale jeho EO bude 160%, což znamená, že skoro všichni manažeři ho využívají jako kapitána (přinese dvojnásobek bodů, takže do EO se kapitán započítá jakoby ho manažer vlastnil dvakrát). Pokud mu tedy jako jedni z mála kapitánskou pásku nedáte, tak i přes jeho 15 bodů zaznamenáte v rámci jeho EO propad pořadím.
https://fpl.team/ – Tento web umožňuje plánování přestupů na následující gameweeky s užitečnými informacemi a predikcemi k jednotlivým hráčům. Samozřejmě si můžete vše plánovat sami na papíře nebo si změny představovat, ale tato stránka asi bude uživatelsky příjemnější a přehlednější.
Na využití těchto odkazů budeme ale muset počkat do startu nové sezóny, kdy budeme schopni zjistit ID našich týmů a naimportovat si své sestavy. A pokud znáte i další užitečné stránky, tak je můžete nasdílet do komentářů.
Na závěr ještě připomenu naši Fantasy ligu, kde se nás sešlo už téměř 200 a kam se můžete nadále přihlašovat – Gunners CZ/SK SC (klikni na odkaz a zadej kód: xsil81). Díky a na počtenou ve čtvrtek.